Galatasaray Lisesi'ni ve Boğaziçi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümünü bitirdi. Gazetecilik mesleğine 1987 Yılı'nda Hey Dergisi'nde başladı. 1993-1997 arasında GO (Genç Olmak) Dergisi, Akşam Gazetesi, Health&Shape ve Anne&Çocuk Dergilerinde editörlük yaptı. 
1997 Yılı'nda Blue Jean Dergisi'nde Yayın Yönetmeni olarak görev alan gazeteci 2000 Yılı'nda Blue Jean ve Hey Girl Dergisi'nin Yayın Direktörlüğü'nü üstlendi.2000-2007 Yılları arasında bu dergilere ek olarak Max, İstanbul Life ve Auto Show Dergilerinin de yayın direktörlüğü görevini yürüttü. 2002-2003 arasında ATV'de yayınlanan "6. His" adlı TV show'una danışmanlık yaptı. Yine 2000 Yılı'nda Hürriyet Gazetesi'nde müzik sektörü üzerine kurguladığı Pop Virus adlı köşeyi 2010 Yılı'na kadar kaleme almayı sürdürdü. 2004-2010 Yılları arasında D.R.U.M (Dialogue, Respect, Understanding Through Music), MySpace Türkiye, Rock'n Dark Müzik Yarışması, Uluslararası Emergenza Canlı Müzik Yarışması, Avea gibi marka ve etkinliklere müzik, sosyal medya ve eğlence sektörü odaklı danışmanlık yaptı. Avea Müzik Blogları Fikir Takımı’nı kurdu ve proje liderliğini üstlendi. 2012 Yılı'nda Nova Medya Yayıncılık'ta Genel Koordinatörlük ve  Dijital İçerik Danışmanlığı görevini yürüttü. Cosmopolitan, Elele, Biba, Marie Claire, Touch İstanbul Dergilerinde köşe yazıları ve röportajları yayımlandı. 2006 Yılı'ndan beri Pop Virüs, Rock Virüs, Rock The Shot gibi konsept partilerde ev sahipliği ve DJ’lik yapan Tolga Akyıldız, 2013 yılında hayata geçirdiği “Tolga Akyıldız’la %100 Açık Sahne” etkinliğinin de yaratıcısı ve proje lideridir. Sony Müzik Türkiye için özel projelerde prodüktörlük görevini üstlenmiştir. 2015 yılında TRUMP AVM için “New Sounds @Trump Cadde” adıyla bir dizi konser etkinliği düzenleyen Akyıldız Vodafone Freezone Liselerarası Müzik Yarışması'nda 'müzik agabeyliği' misyonunu üstlenmiştir. Akyıldız yeni grupları geniş kitlelerle buluşturma misyonunu sürdürmektedir.
2010 Yılı'nda Milliyet Gazetesi Cadde Eki'nde kaleme almaya başladığı Sokak Çocuğu adlı köşesini 2014’e kadar sürdüren Akyıldız halen Hürriyet Gazetesi Cumartesi Eki yazarıdır. Ayrıca Esquire ve 46 Dergileri için köşe hazırlamakta, Milliyet Sanat Dergisi’ne müzik yazıları yazmaktadır. 
Akyıldız; Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Modülü’nde “Dergicilik ve Yeni Medya” üzerine dersler vermiştir. Üniversite ve ortaöğretim düzeyinde birçok eğitim kurumunda panel ve söyleşilere katılmış; müzik ve yeni medya konularında sunumlar gerçekleştirmiştir.
İlk öykü kitabı "Özür Dilerim Çok Sevdim" 2014 yılında yayımlanmıştır. Tolga Akyıldız; müzikmentor adlı şirketin kurucusu olup müzik şirketleri, markalar ve müzisyenlere 360 derece hizmet vermekte; kurucu eğitmenlerinden olduğu ALAN Experience’ta kurumlar için hazırladığı programları yürütmektedir. 

Tasarım & Geliştirme Tasarım & Geliştirme | kerataif